Uczep trójlistkowy powszechnie traktowany jest jako chwast porastający łąki, tereny bagniste. Jest rośliną, która lubi się przyczepiać do naszych ubrań, futerek naszych milusińskich i wcale nie powinno nam to przeszkadzać. Wytrawni zielarze wiedzą, że ta niepozorna roślina ma wiele leczniczych właściwości.

Uczep trójlistkowy (Bidens tripartita L.) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Znany też jako uczep trójdzielny, uczep dwuzębny. Występuje w Europie, Azji, północnej Afryce i Ameryce Północnej. W Polsce pospolity na obszarze całego niżu i w niższych położeniach górskich.
Olej do skóry i włosów
Olej z uczepu trójlistkowego jest niezwykle łagodny dla skóry, nawilża ją, odżywia. Ale jest przecież wiele produktów o takim działaniu na rynku kosmetycznym, więc co wyróżnia go od wielu innych?
Przede wszystkim olej z uczepu trójlistkowego ma właściwości lecznicze na skórę, a także pielęgnujące włosy, rzęsy i brwi.
Bogactwo uczepu
Uczep trójlistkowy zawiera śluz, kwasy organiczne, sole mineralne, karoten, flawonoidy, kwasy organiczne, związki goryczkowe, garbniki, olejek eteryczny.
Z rośliny przyrządza się napary, nalewki i sporządza olej. Ziele stosuje się jako herbatkę ziołową oczyszczająca, wspomagającą pracę wątroby działającą napotnie i moczopędnie. Również herbatę wykorzystuje się do okładów i kąpieli. Olej wykorzystuje się w celach kosmetyczno-leczniczych i pielęgnacyjnych.
Pozbądź się z głowy problemu
Olej z uczepu trójlistkowego stosowany na skórę głowy zmniejsza napięcie skóry, podrażnienie, ale także łuszczenie się skóry szczególnie przy łojotokowym zapaleniu skóry głowy. Pielęgnuje włosy, odżywia, sprawia, że są bardziej lśniące.
Na podrażnienia
Olej z uczepu trójlistkowego łagodzi stany zapalne skóry skłonnej do alergii, podrażnionej, suchej, swędzącej, piekącej. Można również nim smarować skórę po oparzeniach słonecznych. W celach leczniczych stosowany jest również w przypadku łuszczycy czy AZS. Przyspiesza również gojenie ran.
Delikatny i skuteczny demakijaż oczu
Osobiście uważam olej z uczepu trójlistkowego za jeden z najlepszych produktów do demakijażu oczu i twarzy nawet wodoodpornego. Nie podrażnia i błyskawicznie rozpuszcza nawet oporny tusz do rzęs. Jest bardzo łagodny. Wystarczy zwilżyć ciepła wodą wacik i nałożyć olej. Po umyciu twarzy nakładam olej na rzęsy brwi a czasem na oczy – powieki. Oprócz działania pielęgnującego na rzęsy przynosi ulgę zmęczonym i podrażnionym oczom od ekranów, wiatru.