Galangal jest nazwą rośliny z rodziny imbirowatych odnoszących się do czterech roślin. Należą do nich alpinia lekarska, alpinia galgant, kaempferia galangal, boesenbergia pandurata. Różnią się one barwą, rozmiarem kłączy i smakiem. Galgant to roślina wykorzystywana w medycynie naturalnej w przemyśle perfumeryjnym do warzenia piwa oraz jako przyprawa.
Powszechnie wykorzystywany choć mało znany
Sproszkowany korzeń galgantu wykorzystywany jest w kuchni orientalnej, ale również stosowany jest w produkcji wódki żołądkowej gorzkiej, która to właśnie swoje właściwości zawdzięcza galgantowi. Osobiście nie polecam stosowanie owej wódki w celu leczenia chorób, ale jako środek doraźny sporadycznie używany w przypadku niestrawności czy tzw. ciężkości na żołądku jak najbardziej się sprawdzi np. w grillowym towarzystwie 🙂 Oczywiście inną kwestię stanowią wyciągi alkoholowe, nalewki na bazie ziół w celu leczenia konkretnych dolegliwości.
Co w kłączu drzemie?
Charakterystycznym związkiem zawartym w galangalu pochodzącym z grupy flawonoli jest galangina. Ściślej ujmując w kłączu są obecne lipofilne, nierozpuszczalne w wodzie diarylheptanoidy (galangole), które hamują cyklooksygenaze prostaglandynową, co odpowiada za działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Kłącza zawierają również olejki eteryczne.
Podróż bez zwrotów i stabilizacja
Galangal ma właściwości przeciwwymiotne, ogranicza mdłości dlatego polecany jest osobom cierpiącym na chorobę lokomocyjną. Pomocny jest również w niestrawności, bólu brzucha. Ma działanie rozkurczowe. Przeciwdziała wzdęciom, zaparciom, dzięki zawartym olejkom eterycznym pobudza wydzielanie śliny i soków żołądkowych. Co ważne wpływa na wyrównanie poziomu cukru we krwi oraz regulację cholesterolu. Jeżeli stosujemy leki obniżające poziom cukru skonsultujemy się z lekarzem.
Bóle stawów i reumatyzm
Galangole występujące w kłączu galgantu hamują cyklooksygenaze prostaglandynową, działając przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Stąd poleca się je w przypadku chorób stawów, artretyzmie i reumatyzmie.
To co najbardziej interesuje
Mimo, że wielu z nas choruje to zawsze najbardziej interesujemy się tym co mogłoby wpłynąć na naszą sylwetkę i pomóc schudnąć. Galangal nie jest magicznym środkiem zmniejszającym nas o kilka rozmiarów, ale dzięki właściwościom przyspieszającym przemianę materii, spalanie tłuszczu, wspierającym trawienie, rozkład aminokwasów w jelicie grubym, ułatwia proces odchudzania i wspiera nasz układ pokarmowy.
Pomoc w walce z grzybicą
Galangal ze względu na swoje właściwości polecany jest w infekcjach grzybiczych, kandydozie, infekcjach bakteryjnych czy nieprzyjemnym zapachu z ust.
Ogólnie mówiąc
Galangal polecany jest osobom, które chcą poprawić przemianę materii, aby chudnąć, wyrównać poziom cukru i cholesterolu, poprawić trawienie. Cierpiący na reumatyzm, zapalenie stawów, astmę, chorobę lokomocyjną, katar przeziębienie.
Nie stosujemy
Galangal pobudza wytwarzanie soków żołądkowych dlatego nie powinny go stosować osoby z owrzodzeniem żołądka i jelit.