Roślina zwana przytulią występuje najczęściej jako przytulia pospolita, żółta i czepna. Ale jej odmian na świecie jest zdecydowanie więcej. Kwitnie od czerwca do sierpnia, czasami nawet do października. Nazwa przytulia czepna wzięła się od charakterystycznych haczykowatych włosków za pomocą których przyczepia się do innych roślin i zwierząt rozsiewając się. Zatem i my przytulmy się do niej.
Pożyteczny chwast
O ile chwasty niszczą plony i są rośliną niepożądaną, to przytulia będąca właśnie chwastem jest rośliną pożyteczną dla naszej ludzkości. Od dawien dawna ceniona jest w medycynie ludowej. Była stosowana w leczeniu różnych dolegliwości i chorób. Sporządzano z niej napary, nalewki, okłady.
Bogactwo składników
Przytulia czepna może poszczycić się bogatym składem, który czyni z niej roślinę leczniczą. Zawiera ona sole mineralne takie jak potas, krzem, garbniki, kwasy fenolowe w tym kwas chlorogenowy i kwas galusowy), flawonoidy (rutyna) i irydoidy (w tym w formie glikozydów; monotropeina, asperulozyd), kumaryny, olejek eteryczny.
Ser i kawa
Przytulia zawiera enzym ścinający białka mleka, stąd wykorzystywana była przy produkcji serów. Jej ziarna zaś zawierają kofeinę więc po odpowiednim przyrządzeniu stanowiła substytut kawy.
Nie puchnij, chyba że z dumy
Wiele osób boryka się z obrzękami w szczególności nóg, które często bywają skutkiem niewłaściwej pracy układu limfatycznego. Takie obrzęki często wynikają z zatrzymania wody w organizmie związanej również ze zwiększonym poziomem sodu. Przytulia pobudza układ limfatyczny i przeciwdziała obrzękom.
Przytulanie się wzmacnia naczynia
Bóle nóg, obrzęki to również konsekwencja zaburzeń układu krążenia. O ile żylaki zewnętrzne stanowią dla nas problem estetyczny to najczęściej występują żylaki wewnętrzne, które stanowią zagrożenie dla naszego życia. To taka tykająca bomba zegarowa. Przytulia czepna wspiera wzmacnia naczynia krwionośne, usprawnia krążenie krwi. Działa oczyszczająco i detoksykująco oraz pobudza przemianę materii usuwając nadmiar wody z organizmu, zapobiegając obrzękom.
Na trawienie i wyniki sportowe
Przytulia polecana jest przy niedoczynności trzustki oraz żołądka. Jej niewątpliwą cechą jest pomoc w trawieniu białek. Do sportowego menu powinny ją włączyć osoby – sportowcy, którzy stosują odżywki białkowe. Bowiem przytulia pomaga w trawieniu i przyswajaniu białka oraz zwiększa tolerancję przewodu pokarmowego na koncentraty białkowe zawarte w odżywkach.
Zdrowy układ moczowy
Przytulia czepna dzięki właściwościom moczopędnym pomaga zachować zdrowie układu moczowego, zapobiegać i leczyć kamicę nerkową.
Zawarte w roślinie saponiny, glikozydy, flawonoidy, kumaryny, antrachinony pobudzają pracę nerek, wzmagają usuwanie wody wraz z moczem i potem. To właśnie te składniki odkażają układ moczowy, ograniczają wytrącanie się złogów, hamują stany zapalne i wysięki. W ten prosty sposób zmniejszamy ryzyko infekcji układu moczowego, stanów zapalnych, które w wielu przypadkach mają charakter nawracający.