Astaksantyna zwana jest królową antyoksydantów, jest jednym z najsilniejszych antyutleniaczy. Pochodzi z alg HAEMATOCOCCUS PLUVIALIS, według naukowców jest 54 razy silniejsza niż betakaroten, 65 razy silniejsza niż witamina C i 500 razy bardziej aktywna niż witamina E i koenzym Q 10. Alga ta stanowi pożywienie łososi, krabów i innych stworzeń morskich.
Naturalny barwnik 
Łososie, kraby , homary i krewetki są różowe ze względu na astaksantynę. Ten silny karotenoid jest odpowiedzialny za ich zabarwienie. Najbardziej skoncentrowana astaksantyna jest w mięśniach łososia, które mądrze zostały wyposażone przez naturę, by mieć siłę kiedy płyną pod prąd.
Młodszy mózg
Mózg jak wszystko inne się starzeje. Wiele chorób i zaburzeń wynikających ze starzejącego się mózgu dezorganizuje życie nam i chorym. Chorujący ze starości mózg odbiera radość życia, pamięć umiejętności nawet w zakresie potrzeb fizjologicznych. Astaksantyna ma wiele korzystnych właściwości dla mózgu. W przeciwieństwie do wielu innych cząsteczek antyoksydacyjnych, astaksantyna przekracza barierę krew-mózg, co pozwala chronić tkanki mózgowe przed stresem oksydacyjnym

Podczas badań wykazano że astaksantyna zmniejszenia ryzyko wystąpienia udaru, zmniejsza wielkość uszkodzonego obszaru i poprawia aktywności ruchową po udarze mózgu.

Na pogodną jesień życia
Astaksantyna również bezpośrednio zwalcza wpływ oksydacyjny nieprawidłowych białek wytwarzanych w chorobach Alzheimera. Badania kliniczne na ludziach udowodniło że dawki 20 mg na dobę stosowane przez 4 tygodnie nie powodują żadnych niepożądanych skutków i są skuteczne w zmniejszaniu związanych z wiekiem, spadków funkcji poznawczych i psychomotorycznych. Dawka 12 mg na dobę poprawiła wyniki zdrowotne i wyniki uczenia pamięciowego zdrowych ludzi w średnim i podeszłym wieku.
Przejrzyste spojrzenie
Naukowcy nieustannie podejmują badania z których jednoznacznie wynika, że astaksantyna zapobiega lub spowalnia trzy z najczęściej występujących chorób oczu związanych z wiekiem – zwyrodnienia plamki żółtej, zaćmy i jaskry.

Ale astaksantyna to nie tylko zapobieganie, w przypadku zachorowań i toczących się zmian wzroku. Po suplementacji astaksantyną odnotowano znaczną poprawę w zakresie zmniejszenia zniszczeń wywołanych wspomnianymi chorobami oczu.
Ogólnie
Astaksantyna działa na wiele różnych schorzeń nie wywołując przy tym negatywnych efektów ubocznych. Przedłuża młodość skóry i sprawia, że organizm dłużej utrzymuje życiową witalność.
Astaksantyna, w przeciwieństwie do wielu innych karotenoidów, nie ulega w organizmie człowieka przekształceniu do witaminy A. W badaniach klinicznych nie stwierdzono szkodliwych efektów spożywania astaksantyny.