Wiesiołek to roślina z rodzaju zielnych z rodziny wiesiołkowatych. Pochodzi z Ameryki. Należy do niego ok. 120 gatunków pochodzących z Ameryki Północnej i Południowej], z centrum zróżnicowania w południowo-zachodniej części Ameryki północnej. Różne gatunki są uprawiane jako ozdobne, wiele zostało introdukowanych na różne kontynenty]. W Europie występuje ok. 70 gatunków, w Polsce ok. 30, przy czym najpospolitszym gatunkiem jest wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis).
Dawniej
Od dawien dawna wiesiołek wykorzystywany jest w całości np. plemiona indian korzystały z jego dobrodziejstwa. Apacze żuli surowe owoce wiesiołków, Zuni i Gosiute nasiona, Czirokezi smażone i podgotowane liście.
Obecnie najbardziej wykorzystywanym surowcem są nasiona wiesiołka można zjadać je roztarte wcześniej w moździerzu jako uzupełnienie witaminy F bądź spożywać w postaci oleju jako najbardziej wartościowe.
Co skrywa olej?
Oleum oenotherae Olej z wiesiołka zawiera ok. 9% GLA i ponad 70% kwasu cis-linolowego Cenne właściwości oleju z wiesiołka polegają na obecności dwóch nienasyconych kwasów tłuszczowych: kwasu cis-linolowego i kwasu gamma-linolenowego (GLA) Organizm ludzki nie jest w stanie sam wytwarzać kwasu linolowego i dlatego musi go otrzymywać wraz z pożywieniem.
Rodacy na trójkowym minusie
Polacy mają znaczne niedobory kwasów głównie Omega – 3, wiele chorób jest często wynikiem znacznych niedoborów kwasów tłuszczowych zaczynając od cukrzycy, otyłości, chorób krążenia, serca, stanów zapalnych a kończąc na chorobach skóry.

Profilaktyka zawału i chorób krążenia
Według wielu badań olej z wiesiołka spożywany doustnie w dawce przynajmniej 1,5-3 g dziennie zmniejsza agregację trombocytów i powstawanie zakrzepów; obniża ciśnienie tętnicze krwi, hamuje rozwój miażdżycy, zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału. Jest szczególnie pomocny w terapii wspomagające zapalenia żył, żylaków, choroby wieńcowej, nadciśnienia.

Olej na PMS i regenerację
Olej wiesiołkowy pobudza procesy odnowy tkanek, regularne spożywanie zmniejsza objawy napięcia przedmiesiączkowego. W większych dawkach wpływa estrogennie i przeciwzapalnie. Wspomaga regenerację wątroby, serca i nerek. Pomaga w odbudowie włosów i paznokci. Łagodzi objawy i skutki (następstwa) zespołu jelita drażliwego.
Na smutek i problemy skórne
Jest wiele badań potwierdzających, że niedobory kwasów omega wpływają znacznie na stan skóry i psychikę człowieka.
W przypadku zachorowań na łuszczycę skóry, alergii trądziku czy AZS szczególnie się poleca dostarczanie niezbędnych kwasów tłuszczowych.

Sucha skóra u wielu kobiet to prawdopodobnie za mało w diecie kwasów tłuszczowych, pomimo smarowania, jest mało elastyczna, szara, ściągnięta. Spożywanie regularne poprawi jakość skóry a stosowany zewnętrznie to remedium w walce z chorobami skóry.
Lepszy nastrój
Wiele badań również dowodzi, że niedobory kwasów tłuszczowych mogą prowadzić do wielu chorób psychicznych. Niedobór kwasów w diecie wpływa znacznie na obniżenie nastroju.
Na stawy i urazy
Olej z wiesiołka wpływa pro regenerująco na tkankę chrzęstną i łączną właściwą dlatego poleca się go w chorobach reumatycznych, jak również po złamaniach i uszkodzeniach więzadeł. Osoby chorujące na stwardnienie rozsiane również powinny dbać o dostarczanie kwasów tłuszczowych w postaci olej z wiesiołka.
Wiesiołek na odchudzanie
Olej wiesiołkowy poleca się osobom borykającym się z nadwagą i otyłością – głównie dlatego, że przyspiesza spalanie tłuszczów i ułatwia trawienie. Zawarty w oleju kwas gamma-linolenowy aktywizuje funkcje brunatnej tkanki tłuszczowej, która jest odpowiedzialna za spalanie zbędnego tłuszczu i zamienianie go w ciepło. Niestety kobiety posiadają zdecydowanie więcej brunatnej tkanki tłuszczowej, niż mężczyźni. Kuracja olejem wiesiołkowym ułatwia proces zdrowego odchudzania. Kwasom GLA i kwas dihomogamma-linolenowy zawarte w oleju zapobiegają magazynowaniu się tłuszczów w organizmie.