Sól gorzka, sól angielska, sól Epsom to tradycyjne nazwy znanego od wieków środka na przeczyszczenie.
Pod tymi nazwami kryje się, Siarczan magnezu (sól gorzka), MgSO4 – nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu siarkowego i magnezu.
Nazwy sól angielska oraz epsomit pochodzą stąd, że związek ten był początkowo produkowany poprzez odparowywanie wody mineralnej ze źródeł bijących niedaleko miejscowości Epsom w środkowej Anglii i sprzedawany jako lek przeczyszczający w całej Europie. W USA i Wielkiej Brytanii sól ta jest wciąż nazywana Solą z Epsom (Epsom salt).
Epsom to 2 w 1
Dwa podstawowe dla Twojego Zdrowia składniki w jednym. Siarka i Magnez.
Siarka bierze udział w wielu przemianach w naszym organizmie. Zapobiega np. nadmiernemu rogowaceniu skóry, rozprzestrzenianiu się zmian na skórze, jest potrzebna dla mocnych włosów i paznokci, zdrowych stawów i skóry głowy (działa antyłupieżowo). Związki siarki mają olbrzymie znaczenie w wiązaniu i usuwaniu z ustroju metali ciężkich, które codziennie dostają się do naszego organizmu z zanieczyszczonego środowiska (powietrze, woda, pokarmy), działają synergicznie wraz z selenometioniną i witaminą C, a także magnezem i cynkiem. Siarka jest naszemu organizmowi niezbędna do produkcji glutationu i metalotionein (cząsteczek wyłapujących jony toksycznych metali).
Magnez
Statystycznie rzecz biorąc braki Magnezu ma 80% Polaków. O roli magnezu rozpisywać się nie będę, wielu z was wie jaką rolę pełni.
Jednak bez magnezu spokojny nie będziesz. Stajesz się poirytowany, nerwowy, jak byś się nie kontrolował to i tak jesteś bombą z opóźnionym zapłonem. Napięcie, które ci towarzyszy wpływa na “szybką męczliwość” mięśni, boli cię kark, plecy, masz wahania nastroju i szybko wpadasz w złość. Po co ci to?
Dla przypomnienia. Co niszczy magnez?
Alkohol. Wszystko co słodkie – na każdą molekułę cukru nasz organizm potrzebuje, aż 54 molekuły magnezu aby ją strawić.
Wszechobecny ołów, który powolutku, ale ciągle dostajemy za darmo we współczesnym jedzeniu.
Stres – szybkie tempo, media atakujące polityką, katastrofami, agresją i zbrodniami, jedzenie w pośpiechu, problemy finansowe i zdrowotne, wybuchowa atmosfera w pracy lub w domu itd.
Jak Twój organizm upomina się o Magnez, czyli objawy braku magnezu?
Klasyczne o których wiedzą wszyscy a świadczące o ogromnym niedoborze – drgająca powieka, skurcz mięśni przy każdej okazji lub w nocy bez okazji.
Nie martw się codziennością i weź sprawy na spokojnie i uspokajającą kąpiel.
Miękka skóra, wypoczęte ciało
Sól epsom rozpuszczona w ciepłej wodzie może służyć do przemywania twarzy i powiek. “Zmywa” z twarzy napięcie i koi zmęczone oczy, przynosi ulgę, wygładza skórę. Jeżeli nie chce ci się wskakiwać do wanny albo jej nie masz, wystarczy miska, którą napełnisz wodą i solą epsom i zrobisz okłady na ciało za pomocą wacików czy gąbki.
Kąpiel w soli epsom oprócz działania rozluźniającego napięte mięśnie, zmiękcza skórę, przynosi ukojenie, nawilża ją, oczyszcza. W takiej kąpieli możesz zanurzyć głowę, która również potrzebuje nawilżenia zwłaszcza kiedy łuszczy ci się skóra, masz łupież.