Czarnuszka na alergie, pasożyty, raka i nie tylko…

Czarnuszka nazywana była „złotem faraonów” zapewne dlatego, że jej nasiona posiadają w swoim składzie ponad 100 aktywnych substancji, z których tylko niektóre zostały zbadane przez naukowców.
Czarnuszka stanowi bogate źródło witaminy A, E, F, B1, B3, B6, beta-karotenu, steroli roślinnych, biotyny i licznych mikroelementów oraz przeciwutleniaczy. Jednym z jego składników jest tymochinon, który ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i ochronne dla miąższu nerek i wątroby. Tymochinon jest tak samo aktywny w działaniu jak podana pacjentowi aspiryna w dawce 100mg/kg, dodatkowo wykazuje potencjalne działanie przeciwnowotworowe.

Właściwości zdrowotne

Czarnuszka wykazuje działanie immunoprotekcyjne, czyli wzmacnia układ odpornościowy człowieka. Pomaga w uporaniu się z anemią, podnosząc poziom hemoglobiny i erytrocytów. Ma działanie antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne oraz przeciwpasożytnicze. Przeciwdziała tworzeniu się kamieni nerkowych, chroni przed uszkodzeniami wątrobę i nerki oraz przed osteoporozą. Przeciwdziała łysieniu, hamując wypadanie włosów. Przyspiesza gojenie się ran i wpływa pozytywnie na układ rozrodczy.
Czarnuszka a alergie
Badania kliniczne dowodzą, że pacjenci zmagający się z alergiami, m.in. alergicznym nieżytem nosa, egzemą atopową czy astmą oskrzelową, mogą uzyskać złagodzenie objawów chorobowych przy zastosowaniu oleju z czarnuszki. W trakcie badań 152 pacjentom z różnymi schorzeniami alergicznymi podawano kapsułki zawierające 500 mg oleju, uzyskując dobroczynne rezultaty. Szczególnie u dzieci w 80 proc. zmniejszył się katar sienny i uległy złagodzeniu objawy astmy oskrzelowej, stąd też olej z czarnuszki może być środkiem pomocniczym w leczeniu dolegliwości alergicznych różnego pochodzenia.

Działanie przeciwnowotworowe

Badania wyciągu z N. sativa, a także tymochinonu i ditymochinonu wykazały ich cytotoksyczność przeciw licznym nowotworom: guzowi puchlinowemu Ehrlicha, chłoniakowi puchlinowemu Daltona, mięsakowi 180, gruczolakorakowi trzustki, mięsakowi macicy i komórkom białaczkowym. Natomiast badania prowadzone na myszach z rakiem trzustki na Uniwersytecie Thomasa Jeffersona w USA, wykazały wyraźne zmniejszenie guzów nowotworowych w 67% przypadków. Czarnuszka dodatkowo łagodzi stan zapalny trzustki.

Działanie przeciwpasożytnicze

Olej z czarnuszki, przyczynia się do eliminacji z organizmu tasiemców, tak wynika z badań przeprowadzonych na dzieciach. Ponadto nasiona czarnuszki pomocne są w zwalczaniu zakażenia owsikami, gdyż niszczą zarówno dorosłe pasożyty jak też ich jaja – dowiedli tego tureccy uczeni w 2005 roku. Z kolei naukowcy egipscy, w tym samym roku, wykryli w badaniach na zwierzętach, że olej z czarnuszki działa silniej nawet od oleju z czosnku. Efekt ten wykazano w eksperymentach przeprowadzonych na wyjątkowo groźnym pasożycie, jakim jest włosień kręty.

Działanie przeciwcukrzycowe

Mechanizm działania przeciwcukrzycowego polega na: obniżeniu stresu oksydacyjnego i utrzymaniu integralności komórek trzustkowych, korzystnym wpływie na regenerację i proliferację komórek β wysp Langerhansa, a także na usprawnianiu obwodowego metabolizmu glukozy i zwiększaniu sekrecji insuliny lub zmniejszeniu wchłaniania glukozy. W jelitach olej zawierający tymochinon powodował obniżenie poziomu glukozy i wzrost wydzielania insuliny.

Działanie przeciwwrzodowe

Tymochinon wykazuje też działanie ochronne na błonę śluzową żołądka w uszkodzeniach wywołanych działaniem etanolu, przynosi ulgę także w objawach refluksu żołądkowo-przełykowego. Na Bliskim Wschodzie często stosuje się tą substancję w dolegliwościach żołądkowych i w zwalczaniu bakterii Helicobacter pylori, odpowiadającej za powstawanie choroby wrzodowej.