YOGA LIFE STYLE

YOGA LIFE STYLE

YOGA LIFE STYLE – Zagorzali zwolennicy jogi potrafią ćwiczyć godzinami. Są zdrowi, giętcy i wytrzymali. Nie trzeba jednak zaliczać się do tej grupy, aby odczuć pozytywny wpływ jogi. Nie musisz stawać na głowie, żeby zostać joginem. Joga to nie tylko ćwiczenia, to również pozytywny styl życia, który harmonizuje ciało, umysł i ducha.

CIAŁO – YOGA LIFE STYLE

Ćwiczenia jogi (asany) rozciągają, wzmacniają, poddają delikatnemu masażowi, stymulują, tonizują, wyciszają. Oddziałują nie tylko na układ kostno-mięśniowy, ale wpływają także korzystnie na działanie wszystkich organów wewnętrznych i gruczołów.  Asany są zaliczane do ćwiczeń psychofizycznych. Każdy układ ciała ma swoje odbicie także w pracy umysłu. Gdy jeden zestaw asan doda nam wigoru, rozjaśni myśli, poprawia nastrój i napełni pozytywnym samopoczuciem, inny wyciszy nas i głęboko zrelaksuje, uwalnia od natrętnych, niechcianych emocji.

Nieodłącznym aspektem jogi jest oddech. Dla jogina jest nie tylko zwykłym wdechem i wydechem, ale świadomym kierowaniem przepływu powietrza. Jogin stosuje specjalne techniki oddechowe, znane jako pranajamy. Mówi się, że życia jogina nie mierzy się liczbą upływających lat, lecz ilością oddechów. Z tego względu jogin dba o swój oddech, kultywuje pewne sprawdzone sposoby długiego, rytmicznego i głębokiego oddychania. Pranajama wzmacnia układ oddechowy, uspokaja układ nerwowy i uwalnia od uczucia niepokoju. Niezwykle wycisza umysł, niweluje stres i napięcia, poprawia koncentrację i skupienie.

Nie wieszaj zatem nad łóżkiem kartki „Zaczynam od jutra”. Zacznij już dzisiaj i zapisz tę datę w kalendarzu. Za 3 miesiące będziesz się bardzo cieszyć ze swojego pierwszego kroku.

UMYSŁ – YOGA LIFE STYLE

Czy zauważyłeś, że niektórzy ludzie ciągle narzekają, krytykują wszystko i wszystkich, są negatywni i wszystko im przeszkadza? Inni z kolei są pozytywni, przyjacielscy, pomocni, zawsze widzący dobro w innych ludziach. Umysł tych pierwszych jest jak mucha, która zawsze znajdzie jakieś brudne miejsca, śmietnik, rozkładające się ciało bezdomnego kota i tam ucztuje. Ludzie z drugiej grupy mają umysły jak pszczoła. Szukają kwiatów, nektaru, produkują miód. Jogin obserwuje ruchy swojego umysłu. Trenuje go, przemienia z muchy w pszczołę. Kiedy widzi, że jego umysł wyszukuje wady w innych i zaczyna krytykować, przepędza go z tego miejsca jak natrętną muchę i nie pozwala mu zadomowić się w tym nastroju. Kształtuje swój umysł tak, aby był bardziej podobny do pszczoły, aby był zawsze przyciągany do kwiatów, choćby te rosły na największym wysypisku świata.

Sprawdź, jakiej natury jest twój umysł. Obserwuj go i naucz widzenia pozytywnych aspektów w innych ludziach i sytuacjach życiowych.

DUSZA – YOGA LIFE STYLE

Jogin nie zapomina o najważniejszym – o atmie, czyli o duszy, ponieważ dbanie o ciało i umysł to za mało, aby osiągnąć poczucie harmonii.  Dusza ożywia ciało i umysł. Bez obecności duszy nie ma życia. Jogin zatem nie tylko karmi swoje ciało i dba o zrównoważony umysł. Jogin karmi także duszę. Karmi ją medytacją. Obecnie najbardziej polecaną formą medytacji jest intonowanie starożytnych mantr. Mantra jest bardzo pozytywną, transcendentalną wibracją dźwiękową. Jogini mówią, że mantra jest pieśnią duszy. Uwalnia nas od niepokojów, wypełnia wewnętrznie, daje uczucie satysfakcji. Odkrywa w nas pokłady tolerancji, cierpliwości i miłości. Nakarmiona dusza jest szczęśliwa.

PRAKTYKA – YOGA LIFE STYLE

YOGA LIFE STYLE – Połącz pranajamę ujjayi z medytacją Om Hari Om:

 1. Usiądź wygodnie. Utrzymuj głowę w jednej linii z kręgosłupem. Zamknij oczy.
 2. Wykonaj wdech nosem. Powietrze wypuść ustami w taki sposób, jakbyś chuchał na szybę lub lustro, chcąc wytworzyć na nim warstwę pary. Powinien temu towarzyszyć cichy dźwięk „haaaa”.
 3. Po kilku powtórzeniach wdechu nosem i wydechu ustami, zamknij usta podczas wydechu, ale nadal staraj się utrzymać takie położenie krtani, jakbyś chuchał na lustro.
 4. Teraz zarówno wdech, jak i wydech wykonuj nosem. Poczuj przepływ powietrza nie w nozdrzach, ale w tylnej części podniebienia, tak jakbyś oddychał krtanią.
 5. Zarówno wdechowi, jak i wydechowi powinien towarzyszyć cichy dźwięk, jaki wydaje powietrze przepływające przez lekko zaciśniętą krtań. Czasami taki dźwięk wydają głęboko śpiące małe dzieci. Niektórzy porównują go do szumu fal morza.
 6. Oddychaj spokojnie i miarowo.
 7. Podczas wdechu napełnij powietrzem najpierw brzuch, potem płuca, a na końcu oskrzela.
 8. Podczas wydechu opróżnij ciało z powietrza w odwrotnej kolejności: najpierw oskrzela, potem płuca, a na końcu brzuch.
 9. Skoncentruj swoją uwagę na przepływie powietrza przez gardło oraz na cichym dźwięku, jaki powstaje przez takie oddychanie.
 10. Jeśli już swobodnie oddychasz w ten sposób, to możesz do wydechu dodać dźwięk mantry OM HARI OM.
 11. Wdech nosem – powtórz mantrę w myślach.
 12. Wydech – wypowiedz mantrę na głos, rozkładając ją na całą długość wydechu. Możesz nadać intonowaniu linię melodyczną, ale nie jest to konieczne.
 13. Po zakończeniu pozostań przez chwilę w ciszy z zamkniętymi oczami.