Aromaterapia w walce z infekcjami i przeziębieniami

Aromaterapia w walce z infekcjami i przeziębieniami


Aromaterapia w walce z infekcjami i przeziębieniami – aromaterapia znana jest od wieków. Jest  kuracją polegającą na stosowaniu naturalnych olejków eterycznych pochodzenia roślinnego w celu uzyskania dobrego samopoczucia, leczenia różnych dolegliwości, poprawienia stanu zdrowia, utrzymania równowagi zdrowotnej, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdzie towarzyszy nam wiele infekcji w postaci przeziębień, a ryzyko zachorowań jest dość wysoka.

Przeziębienie to zazwyczaj infekcja wirusowa, która rozwija się powoli i z reguły towarzyszy jej katar, niedrożność górnych dróg oddechowych i wydzielanie zalegającego śluzu przez organizm.
Niektóre olejki eteryczne potrafią załagodzić  wspomniane dolegliwości dzięki swoim naturalnym związkom chemicznym i unikalnym właściwościom leczniczym.  Duża grupa olejków eterycznych ma jedną wspólna cechę, którą jest zdolność pobudzania układu immunologicznego, a więc wspomagają organizm w zwalczaniu chorób i ich objawów.  Do takich cech należą właściwości antyseptyczne , bakteriobójcze, antywirusowe i przeciwgrzybiczne.


Stosowanie olejków eterycznych

Istotną wiedzą w dziedzinie aromaterapii są możliwości wykorzystywania olejków eterycznych, które  przenikają do organizmu na trzy różne sposoby :
  • przez układ oddechowy – za pośrednictwem naczyń włosowatych, które przekazują ich cząsteczki do narządów oddychania
  • przez skórę – jeśli stosuje się je do kąpieli, masażu, kompresów i okładów
  • przez układ trawienny – jeśli stosujemy je doustnie, choć w swej zdecydowanej większości specjaliści od aromaterapii są przeciwni tej metodzie, zalecając zamiast niej wcześniej wymienione sposoby.  Doustne stosowanie olejków wymaga stałej kontroli specjalisty.

Najlepiej stosować olejki poprzez inhalację z udziałem pary wodnej, kąpiele zdrowotne z dodatkiem olejków o właściwościach antyseptycznych i bakteriobójczych oraz rozgrzewające masaże, które korzystnie działają na wchłanianie przez skórę olejków eterycznych.
W przypadku przeziębień , które objawiają się gorączką, potliwością, bólami gardła i przekrwieniem płuc. Stosuj olejki w formie parownika (rozprzestrzenianie olejków za pomocą podgrzewaczy), ciepłej kąpieli, aromatyzowania miejsca spania, płukanka gardła z ciepłą wodą oraz nacieranie klatki piersiowej.
Olejki zalecane przy przeziębieniach : olejek eukaliptusowy, lawendowy, z drzewa herbacianego,  miętowy, sosnowy, geraniowy, cytrynowy, rozmaryn, tymianek

Przepisy na walkę z przeziębieniami

Aromaterapia w walce z infekcjami i przeziębieniami

Lecznicza  kąpiel

Składniki: olejek eukaliptusowy (6-8 kropli), olejek sosnowy (2-4 krople), olejek cytrynowy (4-6 kropli), 10 ml (ok. łyżki stołowej) oleju z czarnego kminu.
Do wanny wypełnionej 1/3 ciepłej wody dodaj olejki eteryczne oraz olej z czarnego kminu.  Czas kąpieli – 15/20 minut. Dzięki  parze wodnej woń olejków eteryczny unosząc się w powietrzu będzie docierać do górnych dróg oddechowych, a  dodany olej nośnikowy w postaci oleju z czarnego kminu dodatkowo nawilży ciało i pomorze olejkom eterycznym przeniknąć do organizmu przez skórę.

Płukanka na bolące gardło

Składniki : Olejek tymiankowy (4-6 kropli), olejek herbaciany (4-6 kropli).
Do szklanki wypełnionej do połowy ciepłą wodą dodaj olejki eteryczne. Przed każdą płukanką zamieszaj mieszankę w celu rozdrobnienia cząsteczek olejków w wodzie. Pamiętaj ! Nie połykaj mieszanki! Wykonując płukankę 2-3 razy dziennie. Olejek herbaciany dzięki silnym właściwościom bakteriobójczym i antyseptycznym pozbędzie się osiadłych na gardle bakterii, a olejek tymiankowy łagodzi podrażnienia.

Aromatyzowanie pomieszczeń

Składniki: olejek eukaliptusowy, miętowy, lawendowy, cytrynowy, pomarańczowy.
Do podgrzewacza wypełnionego wodą, dodaj według własnego upodobania kilka kropli wymienionych olejków eterycznych (kompozycje można mieszać ze sobą).

DOLEGLIWOŚCI NATURALNE OLEJKI ETERYCZNE
Kaszel, przeziębienie, katar, infekcje górnych dróg oddechowych. eukaliptusowy, sosnowy, pichtowy, z drzewa herbacianego, miętowy, rozmarynowy, goździkowy.
Bóle głowy różnego pochodzenia. miętowy, lawendowy, geraniowy, goździkowy, jałowcowy, eukaliptusowy.
Cellulitis. cyprysowy, geraniowy, grejpfrutowy, jałowcowy, z kopru włoskiego, paczulowy.
Nadpobudliwość, bezsenność, zdenerwowanie. lawendowy, geraniowy, sandałowy, melisowy, cytrynowy, ylangowy, jałowcowy.
Zaburzenia seksualne, oziębłość. ylangowy, geraniowy, rozmarynowy, sandałowy.
Bóle reumatyczne i mięśniobóle. rozmarynowy, sosnowy, goździkowy, eukaliptusowy.
Otyłość. lawendowy, rozmarynowy, jałowcowy.
Schorzenia skórne, trądzik, grzybica. z drzewa herbacianego, lawendowy, eukaliptusowy, geraniowy, jałowcowy, olejek jojoba.
Niskie ciśnienie, ospałość. eukaliptusowy, miętowy, z drzewa różanego, pichtowy.
Łojotok, łupież tłusty. rozmarynowy, paczulowy, drzewo herbaciane, geraniowy, olejek jojoba.
Łupież suchy. lawendowy, sandałowy, geraniowy, rozmarynowy, olej jojoba
Wypadanie włosów, łysienie. rozmarynowy, ylangowy, tymiankowy, geraniowy, olejek jojoba
Przepracowanie, brak koncentracji, stres. rozmarynowy, lawendowy, cytrynowy.
Obniżenie odporności organizmu. z drzewa herbacianego, sosnowy, tymiankowy, pichtowy, goździkowy.
Zaburzenia gastryczne, wzdęcia, bóle żołądka. anyżowy, kminkowy, miętowy, z kopru włoskiego, jałowcowy.
Nadmierna potliwość, nieprzyjemny zapach skóry. bergamotowy, cytrynowy, cyprysowy.
Starzenie się skóry , zmarszczki. geraniowy, lawendowy, melisowy, drzewo różane, oleje roślinnego pochodzenia.
Skutki ukąszenia przez owady. eukaliptusowy, drzewo herbaciane, goździkowy, lawendowy.
Zaburzenia cyklu menstruacyjnego. lawendowy, szałwiowy, cyprysowy, melisowy.
Lęki, stany depresyjne. pomarańczowy, cytrynowy, lawendowy, mandarynkowy, melisowy , geraniowy.

 

Aromaterapia w walce z infekcjami i przeziębieniami