Joanna Fiuk - joga dla każdego Uttanasana

Błyszczące oczy uttanasany

Joga dla każdego Uttanasana – jest jedną z najczęściej stosowanych asan relaksacyjnych usuwających zmęczenie. Intensywnie, ale nie nadmiernie, rozciąga całą tylną część ciała: od stóp, przez tylną część nóg, plecy, po głowę. Szczególnie dobrze działa na kręgosłup, ponieważ rozluźnia przestrzenie między kręgami. Zwiększony dopływ krwi do mózgu przekłada się na lepsze odżywienie jego komórek. Tonizowany jest cały układ nerwowy. Uttanasana niweluje bóle żołądka i menstruacyjne, reguluje pracę śledziony i wątroby. Wykonywana regularnie przez 2–5 min, likwiduje przygnębienie i wycisza umysł. Po ćwiczeniu odczuwa się przyjemny chłód i wewnętrzną ciszę. Oczy stają się wyrazistsze i błyszczące.

  1. Stań w tadasanie: prosto ze złączonymi stopami. Rozchyl palce stóp w wachlarz. Jeśli masz z tym kłopot, pomóż sobie rękami. Opuść ręce wzdłuż ciała, wnętrzem dłoni w kierunku ud. Podciągnij rzepki kolanowe w górę. Nie wypinaj w tył pośladków – „podwiń” pod siebie kość ogonową. Ściągnij łopatki i „otwórz” klatkę piersiową. W tym celu najpierw nieznacznie podnieś ramiona, odciągnij je w tył i delikatnie opuść. Wyciągnij w górę tył szyi, lekko opuść podbródek. Głowa powinna być na przedłużeniu kręgów szyjnych.
  2. Zrób wdech, a następnie, nie garbiąc się, wykonaj skłon w przód, inicjując ruch z bioder. Dzięki temu skłon będzie głębszy. Umieść dłonie na podłodze. Postaraj się, aby palce dłoni znalazły się w jednej linii z piętami. Jeśli nie jesteś w stanie ułożyć dłoni na ziemi, to złap się za kostki.
  3. Głowę trzymaj przez chwilę podniesioną – staraj się patrzeć przed siebie. W tej pozycji wyciągnij kręgosłup. Zwróć uwagę na ułożenie nóg: powinny znajdować się prostopadle do podłogi. Wykonaj dwa oddechy.
  4. Teraz zrób głęboki wdech, a następnie z wydechem oprzyj tułów na udach, a głowę przysuń jak najbliżej kolan.
  5. Rzepki kolanowe trzymaj podciągnięte w górę. Nie uginaj nóg.
  6. Pozostań w tej pozycji ok. 1 min. Spokojnie oddychaj.
  7. Z wdechem unieś głowę, ale dłonie nadal trzymaj na ziemi.
  8. Wykonaj dwa oddechy, a następnie wraz z wdechem powoli unieś tułów do góry i stań w tadasanie.

 

UWAGA! Ćwicz ostrożnie, jeśli cierpisz na dyskopatię lędźwiową lub operacyjne schorzenia kręgosłupa.

Joga dla każdego Uttanasana