Medytacja – łatwiejsza niż myślisz!

Medytacja – łatwiejsza niż myślisz – przez wiele lat niedoceniana w świecie Zachodu medytacja dzisiaj znajduje coraz szersze grono zwolenników. Można powiedzieć, że praktyka ta staje się wręcz koniecznością, gdyż coraz szybsze tempo życia negatywnie odbija się nie tyko na naszym fizycznym samopoczuciu, ale zaburza również wewnętrzną równowagę.

Żyjąc w świecie pełnym stresu, ciągłej gonitwy, niepewni swojej przyszłości – coraz więcej osób zaczyna odczuwać zwiększające się znużenie. Stopniowo doświadczają tego, że samo otaczanie się różnymi materialnymi dobrami i przyjemnościami nie daje tak pożądanego wewnętrznego spokoju, poczucia bezpieczeństwa czy harmonii. Lekarstwem na tego typu przykre doświadczenia może być właśnie medytacja.

Tak jak kwiat lotosu wyrasta ponad błotnistą wodę nie będąc dotykanym przez jej nieczystości, tak dzięki medytacji możemy żyć w tym świecie nie będąc dotykanym przez jego niepokoje.

Medytacja to nie tylko ciche siedzenie

Medytacja – łatwiejsza niż myślisz – bardzo często hasło „medytacja” kojarzy się z siedzeniem w ciszy z zamkniętymi oczami, skrzyżowanymi nogami i spokojnym umysłem. Tak pojmowana oznacza dla wielu osób walkę ze snem i bolącymi nogami, kiedy zmuszamy się do pozostania w tej samej pozycji siedzącej przez dłuższy czas. Natłok codziennych konieczności sprawia, że trudno jest wyciszyć umysł, czy nawet znaleźć cichy kątek, gdzie spokojnie moglibyśmy pomedytować. Wszystko to sprawia, że medytacja może wydawać się czymś trudnym, czymś „nie dla mnie”.

Na szczęście istnieje wiele odmian medytacji. Jako najbardziej dogodną do praktykowania w dzisiejszych czasach mistrzowie medytacji polecają medytację z dźwiękiem, z tak zwaną mantrą.

Termin „mantra” pochodzi ze starożytnego języka sanskryckiego. „Man” oznacza „umysł”, „tra” „wznieść ponad, oderwać”. Tak więc mantra uwalnia nasz umysł od negatywnych emocji i uczuć, wznosi go ponad stres, uczucie przytłoczenia, przemęczenia. Mantra wzmacnia psychicznie i duchowo oraz wypełnia nas wewnętrzną satysfakcją.

Mantry nie tworzy się samodzielnie. Dociera ona do adepta przez mistrza medytacji należącego do długiej linii nauczycieli i uczniów sięgającej samego Źródła medytacyjnej formuły. Od niepamiętnych czasów mistrzowie przekazują mantry swoim uczniom w ten właśnie sposób. Trudno tu więc mówić o jakimś historycznym początku owego procesu.

Regularne intonowanie mantry nigdy nie staje się nudne czy nieciekawe. Zawsze budzi w intonujących coraz to nowe odczucia. Medytacja z mantrą nie tylko uwalnia nas od negatywnych stanów, ale także rozwija pozytywne cechy takie jak cierpliwość, tolerancja, umiejętność wybaczania, empatia. Z każdym dniem zaczyna wzrastać również zrozumienie samego siebie, swojej prawdziwej tożsamości. Tym samym zaczynamy mieć jaśniejszą wizję znaczenia życia i jego celu.

Medytacja z mantrą jest bardzo łatwą praktyką. Jedną z jej form jest łączenie mantry z oddechem.

Medytacja – łatwiejsza niż myślisz:

Gauranga*

Usiądź wygodnie z wyprostowanym kręgosłupem.

Odwróć dłonie wewnętrzną stroną do góry, opierając nadgarstki na kolanach.

Złącz palec wskazujący z kciukiem.

Taki układ dłoni nazywany jest Chin Mudrą i pomaga pozostać w stanie relaksacji.

Zamknij oczy.

Oddychaj spokojnie, miarowo… Spraw, aby twój oddech wpływał i wypływał z ciała jak fala.

Poczuj, jak twoje ciało odnawia się, kiedy wolno i głęboko oddychasz.

Pozwól, aby z każdym wydechem twoje ciało było bardziej rozluźnione.

Za kilka chwil dołączymy do oddechu dźwięk mantry Gauranga.

Wypowiemy go w formie czterech sylab: Gaur – Ra – Ang – Ga.

Powtórz je w myślach, wdychając powietrze przez nos, następnie wypowiedz głośno, rozkładając go na całą długość wydechu. Skoncentruj całą uwagę na dźwięku i słuchaj go uważnie.

Poczuj, jak wibruje w twoim gardle, w ustach i w całym ciele.

Pozwól, aby twój umysł odpoczywał, słuchając kojącego dźwięku Gauranga.

Zacznijmy: weź głęboki wdech wypowiadając w myślach: “Gaur – Ra – Ang – Ga”.

Podczas wydechu wypowiedz głośno: “Gaur – Ra – Ang – Ga”.

Wdech i powtórz w myślach: “Gaur – Ra – Ang – Ga”.

Podczas wydechu wypowiedz głośno: “Gaur – Ra – Ang – Ga”.

Staraj się medytować w ten sposób około 5 minut.

Potem pozostań przez chwilę w ciszy, starając się odczuć efekty medytacji.

Kiedy wypowiadasz dźwięk na głos, słuchaj go bardzo uważnie i dokładnie.

Jeśli twoja uwaga odpłynie wraz z myślami, wspomnieniami czy zostanie zakłócona czynnikami z zewnątrz, staraj się nie walczyć z tym, lecz łagodnie przenieś umysł z powrotem do dźwięku mantry.

Początkowo osiągnięcie jednopunktowej koncentracji będzie się wydawało zadaniem trudnym, jednak przy regularnej praktyce i odrobinie cierpliwości będą widoczne szybkie postępy. Medytacja niedoskonała prowadzi do medytacji doskonałej.

Uspokajający, kojący efekt oddychania z Gauranga reguluje ciśnienie krwi i jest dobry dla ludzi, którzy mają problemy z sercem. Zaopatruje w tlen wszystkie części płuc, łagodząc przekrwienie. Synchronizacja medytacji z dźwiękiem i z oddechem pomaga także w skupieniu umysłu. Jest bardzo efektywna w procesie samorealizacji. Zatem dodajmy medytację do naszego życia!

* tłumaczenie: Gauranga – Ten, z którego emanuje złocisty blask.

Medytacja – łatwiejsza niż myślisz