Lukrecja znana jest głównie ze skandynawskich czarnych cukierków o charakterystycznym smaku. Jest bardziej słodka niż zwykły cukier o 50 razy. Korzeń lukrecji – Radix Liquritiae (Radix Glycyrrhizae) pozyskiwany jest z lukrecji gładkiej – Glycyrrhiza glabra Linne, z rodziny motylkowatych = bobowatych (Papilionaceae = Fabaceae). Naturalnie występuje w Azji Zachodniej i w Europie Południowej. Zawiera 2-15% saponin trójterpenowych (glicyryzyna oraz kwas glicyryzynowy oraz jego sole wapniowe i potasowe).

Stop wirus, stop stan zapalny
Hamuje reakcje autoagresji, czyli stosuje się ją w przypadku chorób z autoagresji, przy stanach zapalnych w chorobach reumatycznych, jak również w  uczuleniach.  Dzięki jej przeciwzapalnemu i przeciwirusowym działaniu stosuje się ją w wirusowym i toksycznym zapaleniu wątroby. Lukrecję również poleca się osobom zmagającym się z wirusem opryszczki, czy grzybem Candida.
W 2003 r. uczeni stwierdzili, że glicyryzyna była najbardziej skuteczna w hamowaniu adsorpcji i przenikania wirusa do komórki – czyli na wczesnym etapie cyklu replikacji oraz podczas jego późniejszego namnażania. Badacze analizowali to na wirusie SARS. W związku z tym cieszy się dużym zainteresowaniem w obecnie trwającej epidemii wirusa Covid-19 w nadziei, że również i tu okaże się skuteczna. Badania nad jej skutecznością nadal trwają.
Słodka ulga dla żołądka
Osoby cierpiącym na wrzody żołądka i dwunastnicy powinny sięgnąć po lukrecję. Jest ona cudowna dla tych, którzy mają podrażniony przełyk przez refluks. Dla przewodu pokarmowego jest niczym balsam. Wykazuje działanie zmniejszające zgagę regenerując tym samym przewód pokarmowy.

Lukrecję zaleca się osobom z reumatyzmem, stwardnieniem rozsianym, nowotworami przysadki mózgowej, astmą, chorobami alergicznymi.
Odetchnij słodko
Lukrecja działa oczyszczająco na układ oddechowy wspomagając produkcję zdrowego śluzu, szczególnie dla osób z suchym kaszlem, zalegającą wydzieliną czy chrypką. Poleca się ją jako środek przeciwpróchniczy.
Ostrożnie
Jednak stosując lukrecję, osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny skonsultować z lekarzem jej stosowanie, ponieważ zawarta w lukrecji glicyryzyna podnosi ciśnienie tętnicze. Stosując lukrecję w dużych dawkach i dłuższy czas ok. 1 m-ca może spowodować obrzęki czyli zatrzymanie wody w organizmie.
Komu niewskazana
Lukrecji nie powinny stosować kobiety w ciąży i okresie laktacji, dzieci poniżej czwartego roku życia, osoby leczące się na choroby przewlekłe lekami, które wchodzą w szkodliwe reakcje z lukrecją (to między innymi leki antyarytmiczne i sterydowe), stosujące leki o charakterze moczopędnym, z chorobami wątroby, niewydolnością nerek, zaburzeniami równowagi wodnoelektrolitowej.