“Łzy Chios” tak określana jest żywica znana nam jako Mastiha. Występuje ona tylko na wyspie Chios i w kilku miejscowościach Mastihochoria. Pozyskiwana z balsamu wyciekającego z drzewa pistacji kleistej. Powszechnie używa się też nazwy Mastyks. Jest on sprzedawany w postaci grudek różnej wielkości i koloru, pokroju gruszkowatego, kulistego, walcowatego lub jajowatego. Występują grudki koloru żółtawego lub zielonkawo żółte, przezroczyste lub mętne. Jest kruchą żywicą o złomie muszelkowym, szkliście błyszczącym. Grudki mastyksu pokryte są pyłkiem. Łatwo się ścierają, tarte wydzielają balsamiczną woń.
Co skrywa ?
Zawiera 42% kwasów mastycynowych, około 50% żywicy beta, 2% olejków lotnych i około 5% innych składników. Rozpuszcza się zupełnie w alkoholu amylowym, butanolu, ksylenie i toluenie.
Nie tylko filozofia i mitologia
Od czasów antycznych znane są jego właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Żucie i gryzienie mastyksu było popularne już w Starożytnej Grecji w V wieku p.n.e. W XXI wieku jego specyficzny, gorzkawy smak znajduje zastosowanie w produkcji likierów (Mastichato), deserów, napojów orzeźwiających, gum do żucia, słodyczy, lodów, pieczywa a nawet sera. W niektórych deserach, jak dżemy lub ciasta, mastyks może pełnić rolę żelującą, eliminując potrzebę dodania skrobi bądź żelatyny. Wytwarzane są także kosmetyki z dodatkiem mastyksu. Mastyks z pewnością znają malarze, bo jest on stosowany jest do sporządzania werniksu, służącego do utrwalania malowideł.
Na świeży oddech
Osoby mające problem z nieświeżym oddechem czasem o tym wiedzą czasem nie. Nieświeży oddech ma wiele przyczyn, oczywiście niewłaściwa higiena tutaj ma znaczenie czy stany zapalne w jamie ustnej, ale też nierzadko niewłaściwa praca układu pokarmowego. Można myć zęby, aż do zdarcia szkliwa i nic. Bo nieprzyjemny zapach i tak będzie się wydobywał od żołądka a tam to raczej szczoteczką z pastą nie dotrzemy i o zgrozo lepiej tego nie próbować.
Grecka żywica na bakterię
Mastiha przede wszystkim znana jest z właściwości przeciwzapalnych, ale również bakteriobójczych stąd osiąga dobre wyniki w leczeniu zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Mastiha została poddana oczywiście licznym badaniom. Pierwsze badania kliniczne opublikowane w 1984 roku objęły 38 osób, u których wystąpiły objawy i endoskopowe potwierdzenie owrzodzenia dwunastnicy. Po dwóch tygodniach leczenia preparatem Mastiha wszyscy ochotnicy zostali zbadani endoskopowo w celu określenia rozwoju wrzodów. Wynik wykazał, że w 80% przypadków wystąpiło odwrócenie zmian, podczas gdy badanie endoskopowe potwierdziło, że wrzody dwunastnicy w 70% przypadków zostały wyleczone.
Ciąg dalszy badań – nad antybakteryjną siłą
Naukowcy nie spoczęli na laurach i w dalszym ciągu prowadzono badania nad działaniem mastiha.
Wyniki tych badań w 1998 r. opublikowano w czasopiśmie „New England Journal of Medicine” wydanym przez University Hospital of Nottingham w Anglii, które doprowadziło do wniosku, że Chios Mastiha ma zdecydowanie silne działanie przeciw Helicobacter pylori. W roku 2002 r. natomiast opublikowano badanie kliniczne, które dotyczyło działania Mastiha w przypadku zapalenia żołądka, będące konsekwencją zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Wyniki testu wśród uczestników badania zmniejszenia stężenia Helicobacter pylori i redukcji zapalenia żołądka.
Żywiczna ulga dla żołądka
Mastiha stosowana jest również w przypadku męczącej zgagi u osób, które cierpią na refluks żołądkowo-przełykowy. Łagodzi ona również bóle w nadbrzuszu i okolicach żołądka.Mastiha stosowana jest również w przypadku owrzodzeń dwunastnicy. Działa ona również regenerująco na śluzówkę żołądka co potwierdza jej skuteczność w redukcji zgagi.
Na inne dolegliwości 
Naukowcy jednak nie zajmowali się działaniem Mastiha w kontekście żołądka. Również okazało się jest ona pomocna w leczeniu choroby Leśniowskiego – Crohna czy też w nieswoistym zapaleniu jelit.
Wykazano również, że mastyks zmniejsza otłuszczenie wątroby i zmniejsza stany zapalne. Jest ona również pomocna w walce z nadciśnieniem. mastika również to duża zawartość antyoksydantów. Regularne jej stosowanie zmniejsza powstawanie, uwalnianie się wolnych rodników.