MGO – to oznaczenie pojawiające się na miodach Manuka. Co ono właściwie oznacza?

Methylglyoxal w skrócie MGO to związek organiczny należący do grupy aldehydów (powstających podczas glikolizy – proces przenikania glukozy do komórek ciała i przekształcanie jej na energię). MGO uczestniczy w budowie komórek, jest zawarty w wielu produktach spożywczych, ale szybko wydalany z organizmu.
Roślina z wielką mocą
Miód Manuka jest gatunkiem miodu powstającym z nektaru krzewów manuki (łac. Leptospermum scoparium) rosnących głównie w południowej Australii i Nowej Zelandii. Nazwa miodu manuka wywodzi się z języka Maorysów. Maorysi pierwsi zastosowali miód w leczeniu. Nazwa miodu oznacza „miód z drzewa herbacianego”. Australijczycy nazywają krzew manuka drzewem herbacianym, bo kapitan Cook pił właśnie napar z liści manuka.
Czy Polskie nie jest lepsze?
Oczywiście nasze miody z “dobrych” pasiek są dobre, smaczne, ale nie charakteryzują się tak silnymi antybakteryjnymi właściwościami. Miody europejskie MGO mają na poziomie od 1 do 10. Stąd ich siła w porównaniu do miodów Manuka jest niewielka.

Właściwości miodu Manuka
Miód manuka przede wszystkim słynie z silnego działania przeciwbakteryjnego i przeciwzapalnego.
Syrop na bazie miodu manuka działa osłaniająco na górne drogi oddechowe, łagodzi i nawilża śluzówkę górnych dróg oddechowych.
Leżakuje jak dobra whisky
Miody Manuka mają różne stężenie MGO, najczęściej od 30+ do 550+. Za wysokość stężenia odpowiada czas jaki leżakują w drewnianych beczkach i w odpowiedniej temperaturze, nawet dwa lata. Im wyższe stężenie MGO w miodzie tym silniejsze działanie antybakteryjne.
Syrop na bazie miodu manuka działa osłaniająco na górne drogi oddechowe, łagodzi i nawilża śluzówkę górnych dróg oddechowych.
Łyżkami nie jemy
Miodu manuka nie zjadamy jak tradycyjnego w dowolnej ilości. Małą łyżeczkę miodu trzymamy na podniebieniu by powoli się rozpuszczał w jamie w ustnej.

Miód powinien być w temperaturze pokojowej i nie podgrzewamy go.
Miodowa siła
Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, przeciwwirusowym, antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym miody te często wykorzystuje się jako dodatkowe wsparcie przy leczeniu wielu chorób. Idealnie nadają się do leczenia chorób przewodu pokarmowego.
Liczne badania potwierdzają skuteczność miodów Manuka przy takich chorobach jak:
– wrzody żołądka,
– nadkwasota,
– zaburzenia trawienia,
– zespół jelita wrażliwego
Przeprowadzono również wiele badań potwierdzających działanie antybakteryjne – hamujące rozwój bakterii takich jak:
– Gronkowiec
– Helicobacter pylori
– Paciorkowiec
– Pałeczki jelitowe
– Pałeczki okrężnicy
Choroby przyzębia i trudno gojące się rany
Miód Manuka wykorzystywany jest w chorobach błon śluzowych, przyzębia.

Również wykorzystuje się go do leczenia trudno gojących się ran.