Moringa olejodajna (Moringa oleifera), drzewo chrzanowe – gatunek drzewa tropikalnego z rodziny moringowatych, pochodzący z północno-zachodnich Indii i Pakistanu. Hodowana także w innych krajach Azji, w Afryce i Ameryce Południowej. To wysokie drzewo o długości sięgającej od 5 do 10 metrów. W wielu krajach moringa wykorzystywana jest nie tylko jako lekarstwo czy pokarm. Najpowszechniej moringa stosowana jest w przemyśle kosmetycznym – olej z nasion. Moringę wykorzystuje się jako naturalny pestycyd, środek czyszczący, a nawet jako biopaliwo. Z drzewa moringi pozyskuje się nie tylko nasiona również liście i korę.
Silne drzewo
Moringa posiada zdolność do przystosowania się do różnych warunków otoczenia. Rozprzestrzeniła się na tereny Afryki, Sri Lanki, Indii, Meksyku, Malezji i Filipin. Ma dużą odporność na susze czy kilkustopniowe mrozy.
Zdrowa matematyka
Właściwości moringi można porównać do działań matematycznych bo moringa zawiera m. in. dwa razy więcej białka niż soja, cztery razy więcej witaminy E, niż kiełki pszenicy. Zawiera cztery razy więcej witaminy A niż marchew, siedem razy więcej witaminy C niż pomarańcze, 15 razy więcej potasu niż banany, 17 razy więcej białka niż mleko i 25 razy więcej żelaza niż szpinak. Suma działań to moc witamin dla naszego zdrowia.
Wspólny mianownik
W zależności od kraju lub sposobu w jaki się wykorzystuje w danej kulturze moringę nadano jej różne nazwy np. na Florydzie znana jest jako „drzewo chrzanowe” ze względu na sporządzanie dressingu o smaku zbliżonym do sosu chrzanowego. Na Filipinach określana jest jako „najlepszy przyjaciel matki”, ponieważ spożycie ugotowanych liści wzmaga laktację, natomiast w Indiach funkcjonuje pod nazwą „drumstick tree”, ze względu na wydłużone pędy przypominające kształtem pałeczki perkusyjne.
Lżejsze ciało, wsparcie podczas odchudzania
Moringa ze względu na swoje działanie detoksykujące organizm wspiera proces odchudzania. Również bogata ilość składników odżywczych pozwala na utrzymanie dobrej kondycji przy zmniejszonej podaży kalorii w trakcie kuracji odchudzającej. Zapewnienie odpowiednich substancji odżywczych bez dodatkowych kalorii skutkuje tym, że nasz organizm nie musi robić zapasów na wypadek “głodu” czyli zapewnienia mu właściwego pożywienia. Zasada żeby było szczupło musi być tłusto brzmi z pewnością lekko niedorzecznie, ale mówiąc najprościej bez niezbędnych nam kwasów tłuszczowych trudno jest mówić o prawidłowym zmniejszeniu obwodu bioder.
Zdrowsze serce lepszy wzrok
Moringa zawiera mnóstwo antyoksydantów m.in. chlorofil, rutynę, luteinę, salvestrol. Wspomaga ona dzięki temu ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym. Moringa dzięki zawartości wspomnianej luteiny dba również o narząd wzroku.Moringa wpływa pozytywnie na pracę układu krążenia i obniżenie cholesterolu, co ma oczywiście wpływ na prawidłową pracę serca. Mówi się również o działaniu wspierającym pracę mózgu oraz układu nerwowego. Zawarte w morindze flawonoidy i polifenole mają działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Natomiast terpenoidy z kolei pobudzają komórki beta w trzustce do produkcji insuliny, co ma znaczenie dla cierpiących na cukrzycę typu 1 i 2.
Moringa na egzemę
Olej moringa w przemyśle kosmetycznym do tzw.” emolientów”. Szczególne zastosowanie znajdują one dla skóry problemami, przesuszonej, swędzącej. Ma działanie pielęgnujące regenerujące i odżywcze dla skóry. Również olej można wykorzystać do włosów w celu ich nawilżenia, czy odbudowy.
Bogaty olej
Skoro mowa dzisiaj o Morindze olejodajnej to koniecznie trzeba powiedzieć jakiej jakości i czemu taki wspaniały daje olej. W roku 1848 r. przeprowadzono pierwsze badanie nad składem oleju. Głównym składnikiem oleju z nasion Moringa oleifera jest kwas oleinowy (18:1) stanowiący około 70% całkowitej masy kwasów tłuszczowych. W porównaniu z innymi olejami zawierającymi wysokie stężenie kwasu oleinowego, takimi jak: oliwa z oliwek (80%), olej rzepakowy (ok. 75%), olej słonecznikowy (>80%), czy olej z krokosza barwierskiego (ok. 77%) odznacza się on niższą wartością liczby jodowej oraz liczby kwasowej. Świadczy to o większej stabilności i wartości użytkowej oleju. Liczba jodowa to parametr wskazujący na podatność tłuszczu na procesy utleniania i jełczenia i w przypadku oleju z Moringa oleifera mieści się w przedziale od 65 do 75 (w przypadku oliwy z oliwek wynosi ona 79- 88)