Magnolie to popularne drzewa i krzewy ozdobne wyróżniające się efektownymi kwiatami. W stanie naturalnym rośliny te występują głównie na terenie Azji Wschodniej, Ameryki Północnej i Południowej. W tradycyjnej medycynie chińskiej, koreańskiej i japońskiej szeroko stosowana jest kora magnolii lekarskiej (Magnolia officinalis cortex).
Symboliczny kwiat
W Chinach kwiat Magnolii jest oznaką szczerości i czystości to niezwykle szanowany kwiat, który wykorzystywano zarówno w medycynie jak również w azjatyckiej sztuce kulinarnej.
Rozkosz dla podniebienia i estetyczne doznania
Kwiaty magnolii wykorzystywane są w kuchni azjatyckiej jako dodatek i przyprawa, charakteryzują się intensywnym smakiem i przyrządza się na różne sposoby, podobno jest silnym afrodyzjakiem. Nie próbowałam 🙂 Dania przyozdobione kwiatami magnolii wyglądają z pewnością zjawiskowo, ale to jej kora zasługuje na uwagę bowiem ma ona wiele właściwości leczniczych.
Zasobność skryta we wnętrzu
Kora magnolii zawiera ponad 250 różnych związków. Głównymi substancjami aktywnymi są polifenole, pochodne ligandu – honokiol i magnolol. Związki te wykazują właściwości: przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwnowotworowe, przeciwmiażdżycowe, przeciwbakteryjne, wątrobo-ochronne, neuroochronne, przeciwzakrzepowe. Do innych substancji bioaktywnych ekstraktu z kory magnolii należą alkaloidy, m.in. magnokuraryna, magnofloryna.
Brzuszek bez napinki
Ekstrakt z kory magnolii poleca się osobom, które mają “napięty brzuch”, odczuwają skurcze czy czują dyskomfort, naprężenie. Substancje zawarte w korze magnolii działają rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Wyciąg z kory łagodzi więc dolegliwości żołądkowo-jelitowe (biegunki, nadmierne skurcze, wzdęcia, bóle).
Trzymaj cukier pod kontrolą
Zawarte związki w korze magnolii – honokiol i magnolol są użyteczne w terapii cukrzycy. Powodują bowiem zmniejszenie poziomu glukozy we krwi na czczo i stymulują wychwyt glukozy przez adipocyty. Regulują również gospodarkę węglowodanową i tłuszczową.
Hòu Pò ukoi nie tylko nerwy
Chińczycy korę magnolii lekarskiej określają Hòu Pò. Kora magnolii działa hamująco na ośrodkowy układ nerwowy, zwiększając wydzielanie kwasu gamma-aminomasłowego w synapsach. Wykazuje aktywność przeciwlękową i przeciwdepresyjną. Ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu. Jej uspokajające działanie wykorzystywane jest w terapii nerwic lękowych, wegetatywnych czy zaburzeń związanych z menstruacją. Kora magnolii wykazuje działanie neuroochronne dlatego polecana jest w profilaktyce demencji czy choroby Alzheimera.
Oddychaj spokojniej
Ekstrakt z kory magnolii polecany jest osobom cierpiącym na astmę czy duszności związane z alergią.Hamuje reakcje alergiczne typu IV, rozluźnia mięśnie, rozkurcza oskrzela, łagodzi duszności. Coraz więcej badań również dowodzi, ze stanów ona profilaktykę przeciwnowotworową.
Skóra piękna niczym kwiat
Ekstrakt z kory magnolii wykorzystywany jest również w kosmetyce, szczególnie w profilaktyce przeciwzmarszczkowej jak również działa on łagodząco na wszelkie podrażnienia skórne i wyciszająco na skórę trądzikową.
Piękno nie wszystkim zalecane
Kory magnolii nie powinny stosować kobiety ciężarne i karmiące, ani dzieci. Szczególną ostrożność muszą zachować osoby ze skłonnością do krwawień. Ekstrakt nie należy łączyć z lekami uspokajającymi bo może on nasilić ich działanie.