Sacha Inchi – Plukenetia volubilis, powszechnie znana jako sacha inchi, orzeszki ziemne sacha, orzeszki górskie, orzeszki Inca lub orzeszki Inca, to wieloletnia roślina z rodziny Euphorbiaceae. Olej z Sacha Inchi zwany jest złotem inków, ze względu na bogate właściwości. Żadne inne nasiona oleiste nie są tak bogate w NNKT. Nasiona Sacha Inchi zawierają ich aż 97,3%!
Ta roślina rosnąca w Amazonii. Jest uprawiana zarówno w wysokich, jak i niskich partiach dżungli. Znana już była w kulturze Paracas – preinkaskiej, która rozwinęła się w rejonie Ica, w Peru, w latach 800 p.n.e. – 100 n.e.,
Jest to pnącze, które osiąga wysokość do 2 m, ma zielone liście i owoce w kształcie gwiazdy zielonego koloru. Gwiazdki kiedy dojrzeją mają kolor brązowy a w ich wnętrzu tworzą się nasiona.
Przedmiot badań
W latach 80-tych XX wieku amerykańscy naukowcy badając skład oleju Sacha Inchi dowiedli, że zawiera on znaczne ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT. (Dla przypomnienia- NNKT to substancje, które nasz organizm nie potrafi ani wytworzyć ani magazynować. Dlatego muszą być one regularnie dostarczane z zewnątrz). W roku 2000 badania rozszerzono, wyłaniając szersze właściwości oleju z Sacha Inchi.
Równowaga najważniejsza
Olej z Sacha Inchi to zawartość kwasów Omega 3 w ilości – 48,6%, Omega 6 w ilości 36,8% oraz kwasów Omega 9% w ilości 8,3%, a także przeciwutleniacze, jod oraz witaminę A. Olej Sacha Inchi ma bardzo wysoką zawartość tokoferoli (176–226 mg / 100 g), która składa się głównie z gamma-tokoferolu (50%) i delta-tokoferolu. Dlatego jest źródłem witaminy E. I co z tego? Z tego właśnie, że olej Sacha Inchi ma wszechstronne działanie prozdrowotne.
Gwiazdka dla serca
Olej Sacha Inchi wzmacnia naczynia krwionośne, wspiera pracę serca, zapobiega arytmii, obniża poziom trójglicerydów tym samym zapobiega twardnieniu tętnic, poprawia krążenie.
Olej Sacha Inchi na brzuszne dolegliwości
Olej zapobiega zaparciom, korzystnie wpływa na funkcję nerek i bilans płynów. Reguluje poziom cukru poprzez obniżenie metabolizmu glukozy. Wpływa na prawidłową przemianę materii, pomaga w utracie wagi. Olej również polecany jest w leczeniu choroby Leśniewskiego-Crohna i innych stanów zapalnych jelit.
W walce z zapaleniem
Olej Sacha Inchi działa przeciwzapalnie i dlatego powinien być głównym składnikiem diety:
chorujących na stawy w szczególności RZS
chorujących na zapalenie płuc i choroby bakteryjne.
osoby cierpiące na wrzodziejące zapalenie jelit
osoby chorujące na astmę czy stany zapalne oskrzeli
chorujących na osteoporozę.
Dla przyszłych mam i dzieci
Olej z Sacha Inchi powinny spożywać kobiety spodziewające się dziecka. Dzięki zawartości kwasów Omega 3 wpływa on korzystnie na rozwój płodu, zmniejsza ryzyko nadciśnienia w czasie ciąży. Kwasy Omega 3 są niezbędne do rozwoju układu nerwowego u dzieci. Polecany jest szczególnie dzieciom cierpiącym na astmę i alergie.
Olej na dobre myśli
Nasz mózg bezwzględnie potrzebuje NNKT. Olej Sacha Inchi jest pomocny w stanach demencji, zmęczenia, stresu, wyczerpaniu nerwowym i psychicznym. Powinien być on również składnikiem diety chorujących na depresję, Alzheimera czy cierpiących na bóle migrenowe i bezsenność.
Skóra gwiazdy
Pierwotnie olej Sacha Inchi stosowano jako kosmetyk leczniczy na oparzenia czy podrażnienia skóry. Olej Sacha Inchi dzięki doświadczeniom i badaniom to skuteczny kosmetyk przeciwzmarszczkowy, nawilżający, łagodzący podrażnienia skóry, poprawia kondycję skóry. Olej poprawia również koloryt skóry, przeciwdziała wystąpieniu podrażnień, zwiększa produkcję kolagenu i elastyny. Wzmacnia także paznokcie oraz włosy. Wpływa na porost włosów i ich zagęszczenie.
Zdrowy i smaczny
Olej Sancha Inchi jest nie tylko zdrowy ale także smaczny i możemy go dodać do wszystkiego czego tylko chcemy. Na olej nie smażymy.