Zwyczajny karczoch o niezwyczajnych właściwościach
Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus) to – gatunek wieloletniej rośliny zielnej należący do rodziny astrowatych. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, obecnie uprawiany w całej Europie i Ameryce Północnej.
Karczoch zwyczajny zdobywa popularność w naszej kuchni. Spożywamy go jako warzywo po uprzednim ugotowaniu, pieczeniu, smażeniu, ale można go również marynować czy kisić.
Karczoch zwyczajny w formie ekstraktów wykorzystuje się od dawna do leczenia.
Co czyni go takim nadzwyczajnym?
Najbardziej ceni się go za składnik o nazwie cynaryna (kwas 1,5–dikawoilochinowy). Cynaryna ma właściwości żółciotwórcze i żółciopędne jak również wpływa na funkcjonowanie wątroby. Ale ekstrakt z karczocha działa zdecydowanie w większym zakresie.
Trawienne problemy
Jak już wspomniałam o jedzeniu – trzeba wspomnieć o trawieniu.
Ekstrakt z karczocha w szczególności polecany jest przy zaburzeniach trawienia.
Ekstrakt z karczocha pobudza wydzielanie żółci przez wątrobę. Zwiększona ilość żółci i ułatwiony przepływ przez drogi żółciowe poprawia trawienie spożytych pokarmów.
Karczoch również wpływa na poprawę przemiany materii i niweluje wzdęcia.
Karczoch chroni i zapobiega
Ekstrakty z karczocha chronią komórki przed uszkodzeniem, zapobiegając odkładaniu się płytek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, tym samym chroniąc przed rozwojem i postępem miażdżycy.
Karczoch działa ochronnie na naczynia krwionośne a jego ekstrakty obniżają poziom triglicerydów i cholesterolu we krwi.
Karczoch na dobre drogi
Mowa oczywiście o drogach żółciowych, bo na stan samochodowych to nie mamy wpływu i stanu raczej nie poprawimy. Ekstrakty z karczocha stosuje się przy dyskinezach dróg żółciowych i kamicy żółciowej. 
Karczoch pomaga sprzątać
Ekstrakt z karczocha oczyszcza organizm, przyspieszając przemianę materii przyspiesza eliminację szkodliwych produktów przemiany materii.
Dla dobrej pracy
Karczoch w szczególności polecany jest przy zaburzeniach pracy wątroby, niewydolności wątroby, narażeniu na czynniki uszkadzające wątrobę jak również stłuszczeniu i marskości wątroby. Polecany jest również wspomagająco przy hiperlipidemii, hipercholesterolemii i hiperglikemii. Polecany jest również w chorobach pęcherzyka żółciowego, przy cofaniu się żółci do żołądka jak również osobom po usunięciu pęcherzyka.
Nie zapieraj się!
Wiele osób cierpi na zaparcia mimo spożywania dużej ilości płynów i diety bogatej w owoce, warzywa. Często przyczyną zaparć jest słaba perystaltyka jelit czyli jelita są leniwe. Ekstrakt z karczocha poleca się osobom cierpiącym na zaparcia. Karczoch stymuluje wydzielanie soków trawiennych regulując tym samym wypróżnianie. Ekstrakt z karczocha stosuje się również przy słabej perystaltyce jelit jako środek zapobiegający atonii jelit. 
Niezwyczajne problemy skórne
Preparaty z karczocha zażywane regularnie przez kilka miesięcy przynoszą efekty w przypadku trądziku i łuszczycy. Karczoch działa również łagodząco na skórne objawy alergiczne w szczególności pochodzenia pokarmowego. Również pomocny jest w leczeniu przewlekłych chorób skóry na tle zaburzeń metabolicznych.
Na cukrzycę i zbędne kilogramy i cholesterol
W karczochu znajduję się inulina, naturalny błonnik i prebiotyk, który wpływa m. in. na regulację poziomu cukru we krwi stąd jest odpowiedni dla osób chorujących na cukrzycę czy podczas diet odchudzających. W składzie karczocha znajduje się również inulina, która wpływa na regulację poziomu cukru we krwi, przy równoczesnym sprzyjaniu utracie zbędnych kilogramów.
Na zwyczajne sportowe dolegliwości i lepsze możliwości
Ekstrakt z karczocha przyspiesza eliminację zakwasów. Dlatego sportowcy lub osoby trenujące powinny po niego sięgać, by nie odczuwać skutków intensywnego wysiłku.
Karczoch powinien również dołączyć do menu osób stosujących skoncentrowane odżywki aminokwasowe i wysokobiałkowe ponieważ podnosi tolerancję przewodu pokarmowego, oraz zwiększa przyswajanie składników peptydowych i aminokwasowych.