Rukiew wodna – roślina na podium

Naukowcy przeprowadzili ranking wśród warzyw i owoców. Wyznacznikiem oczywiście były ich właściwości korzystne dla zdrowia. Analiza obejmowała 47 warzyw. W wyniku badań rukiew wodna zdeklasowała większość warzyw. Nawet brokuły i jarmuż zostały w tyle.

Długa tradycja
Rukiew wodna stosowana była już w starożytności. W zależności od kraju stosowano ją na różne sposoby. Egipcjanie podawali z niej sok robotnikom w celu zwiększenia ich wydajności. Grecy roślinę określali kardamonem wierząc, że zwiększa intelekt.
Rukiew wodna występuje w zachodniej, środkowej i południowej Europie. Rośnie również we wschodniej Azji, południowej Afryce, Ameryce, Australii i Nowej Zelandii. Uprawiana jest w Niemczech I Szwajcarii w Polsce niestety jest rzadko spotykana.
Roślinne bogactwo
Rukiew wodna to roślina, która obfituje w witaminy: A, z grupy B, C, E i K oraz sole mineralne: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk, mangan, selen i jod. To bomba witaminowo mineralna sprawia, że jest ona nie tylko uzupełnieniem diety, ale może zapobiec wielu chorobom i poprawić stan naszego zdrowia.
Witalność i piękna skóra
Ekstrakt z rukwi zalecany jest jako uzupełnienie codziennej diety u osób z awitaminozą. Bogactwo składników odżywczych uzupełnia niedobory witaminowe. Zawartość beta-karotenu oraz flawonoidów (głównie kwercetyna) sprawiają, że rukiew działa antyoksydacyjnie. Zmniejsza ryzyko stanów zapalnych i wpływa pozytywnie na kondycję naszej skóry szczególnie w zakresie opóźniania procesów starzenia czy ryzyka przebarwień.
Poprawa myślenia
Wyciąg z rukwi wpływa korzystnie na funkcjonowania układu nerwowego, chroni ona komórki nerwowe przed neurodegeneracją. Co przekłada się nie tylko na lepsze samopoczucie psychiczne, poprawę pamięci i koncentracji jak również zapobiega chorobie Alzheimera i chorobie Parkinsona.
Zmniejszyć ryzyko nowotworu
Rukiew zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory bo zawarte w niej izotiocyjaniany hamują namnażanie komórek rakowych i zapobiegają nawrotom choroby. Działa przeciwutleniająco, czyli zmniejsza ryzyko rozwinięcia się nieleczonych stanów zapalnych w nowotwory.
Detoksykacja i lepsze widzenie
Rukiew przeciwdziała zaparciom oraz zaburzeniom pracy wątroby. Działa również moczopędnie oraz wspomaga detoksykację organizmu. Stabilizuje poziom cukru we krwi. Rukiew zmniejsza także ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej. to dzięki wspomnianej już zawartości beta-karotenu.
Serce bije na zielono
Ta zwykła roślina obniża poziom trójglicerydów i złego cholesterolu (LDL) we krwi, jednocześnie podwyższając poziom dobrego cholesterolu (HDL). Zmniejsza ryzyko zachorowania tym samym na miażdżycę, nadciśnienie tętnicze.
Bez bólu kolan i kaszlu
Rukiew działa wykrztuśnie, pomagając przy uporczywym kaszlu (infekcyjnym lub alergicznym) Działa również antybakteryjnie leczy stany zapalne, m.in. błony śluzowej jamy ustnej.
Wyciąg z rukwi powinien znaleźć się w apteczce osób z chorobami o podłożu reumatycznym. Wzmacnia również kości – zawartość witaminy K oraz wapnia wspomaga mineralizację tkanki kostnej, co zapobiega złamaniom i osteoporozie.