Morwa biała NA CUKRZYCĘ i nadwagę

Morwa biała NA CUKRZYCĘ i nadwagę

Morwa biała NA CUKRZYCĘ i nadwagę. Liście morwy białej zaleca się diabetykom – wykazują działanie hipoglikemiczne, tj. obniżają poziom glukozy we krwi. Badania amerykańskiego naukowca i laureata Nagrody Nobla Lelanda H. Hartwella potwierdziły pozytywny wpływ morwy przy leczeniu cukrzycy i w walce z otyłością. W medycynie chińskiej morwa jest wykorzystywana jako środek pomocny w leczeniu cukrzycy, gdyż wykazuje działanie przeciwhiperglikemiczne. Zawarte w liściach morwy cukry złożone mają wbudowany w strukturę atom azotu i wykazują podobne działanie do leków przeciwcukrzycowych. Hamują aktywność enzymów obecnych w jelicie – glikozydaz, które rozkładają cukry złożone do cukrów prostych, tym samym nie ulegają wchłonięciu w układzie pokarmowym. Zmniejszenie wchłaniania węglowodanów w organizmie hamuje odkładanie tkanki tłuszczowej, dzięki czemu morwa wspomaga również proces odchudzania.
W badaniach klinicznych wykazano także, że substancje zawarte w morwie obniżają we krwi poziom trójglicerydów, cholesterolu LDL. W badaniach przeprowadzonych na myszach będących na diecie zawierającej 1% proszku z liści morwy odnotowano znaczący wzrost czasu utleniania cholesterolu (frakcji LDL) oraz redukcję uszkodzeń miażdżycowych w aortach. Z kolei azjatyccy naukowcy udowodnili, że butanolowy ekstrakt z liści tej rośliny hamuje utlenianie frakcji LDL we krwi.

Morwa może także obniżyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.

Ekstrakt z liści morwy hamuje powstawanie neurotoksyczności (oraz ją osłabia) białek b-amyloidu 1-42, które, jak donosi coraz większa grupa naukowców, odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu tej choroby.
W badaniach wykazano też, że liście morwy zawierają związki, w tym te z grupy flawonoidów, które potrafią poradzić sobie z bakteriami takimi jak: gronkowiec złocisty, salmonella (Salmonella paratyphi, która wywołuje dury rzekome) i Shigella dysenteriae (bakteria odpowiedzialna za rozwolnienie i bóle brzucha).
Dodatkowo wykazano, że alkaloidy występujące w liściach i korze morwy, w tym DNJ (1,5-didezoksy-1,5-imino-D-sorbitol=1-dezoksynojirimycina), mogą wykazywać działanie przeciwwirusowe, a pochodne flawonoidów mogą hamować odwrotną transkryptazę wirusa HIV.

 

Morwa biała NA CUKRZYCĘ i nadwagę