Asafetyda – szczypta smaku, moc zdrowia

Dawniej właściwości tej przyprawy były do tego stopnia wysoko cenione, iż w 1918 roku została użyta do walki z hiszpańską grypą.
Asafetyda to wysuszony, a następnie mielony sok pochodzący z korzenia zapaliczki cuchnącej, który po wyschnięciu brązowieje i przypomina żywicę. Przyprawa ta pochodzi z Azji( można ją spotkać m.in. w Indiach, Iranie i Afganistanie). Według zaleceń medycyny ajurwedyjskiej asafetyda powinna znaleźć się w każdej kuchni, podobnie jak sól i pieprz, skutecznie bowiem wspomaga procesy trawienne, likwiduje zastoje w przewodzie pokarmowym, gazy oraz kolki. Dobrze jest ją podawać w połączeniu z imbirem, kardamonem i solą.

Właściwości lecznicze

Od dawna doceniane były jej właściwości uspokajające. Uważana była za środek antybakteryjny pomagający zwalczyć przeziębienia. Często stosowano ją zapobiegawczo. Dobroczynne właściwości asafetydy przejawiają się w usuwaniu toksyn z organizmu, leczeniu chronicznych wzdęć czy zespołu jelita drażliwego. Przyprawa pomaga też w leczeniu takich chorób jak astma, zapalenie oskrzeli oraz koklusz. Natomiast współcześni naukowcy z Tajwanu uważają, że jest ona doskonałym antywirusem, który poradzi sobie z wirusem świńskiej grypy H1NH1. Badania te potwierdzili naukowcy amerykańscy.
Uwaga: Asafetyda znana jest także ze swoich antykoncepcyjnych i poronnych właściwości. Nie jest polecana kobietom w ciąży, karmiącym matkom, nie powinno się też jej podawać małym dzieciom.

W kuchni

Polecana jest w szczególności do potraw z roślin strączkowych, jak fasole, groch, soczewica itp. Ma bardzo silny aromat i należy ją stosować z dużym umiarem. Warto jest krótko przesmażyć ją w gorącym maśle klarownym lub oleju, gdyż dzięki temu lepiej rozprowadza się w żywności, a jej smak staje się przyjemniejszy.