Czy wiesz, że gryka to takie polskie „superfood” ?

Czy wiesz, że gryka to takie polskie „superfood” ?

Czy wiesz, że gryka to takie polskie „superfood” ? Od tysięcy lat stosowana była też w medycynie wschodniej m.in. do zwalczania nadciśnienia, słabego krążenia, alergii, żylaków, odmrożeń, dysfunkcji naczyń kapilarnych, a także całego spektrum objawów przedwczesnego starzenia się organizmu.
Roślina ta stanowi bogate źródło bioflawonoidów oraz enzymów o działaniu prozdrowotnym – z ziaren gryki pozyskuje się m.in. rutynę, kwercetynę, hesperydynę, hiperozyd, angiotensynę oraz inhibitory lipazy. Zawiera też witaminy z grupy B (tiaminy, ryboflawiny i pirydoksyny), oraz niacyny i witaminę E. Co ważne, występujące w ziarnach gryki białko, tzw. białko wiążące tiaminę (tbp – thiamin-binding-proteins), polepsza przyswajalność tej witaminy przez człowieka. W gryce występuje także wysoka zawartość składników mineralnych – cynku, miedzi (122% dziennego zapotrzebowania) żelaza, manganu, potasu, fosforu i wapnia, magnezu (231 mg/100 g – 75 % dziennego zapotrzebowania), a także pierwiastków rzadkich, m.in. selenu, jodu, boru, kobaltu czy platyny.
Cenne białka – białka zawarte w gryce odznaczają się wysoką wartością biologiczną. Są bogate w egzogenne aminokwasy (organizm nie potrafi ich sam wytworzyć i muszą zostać dostarczone z pożywieniem) – lizynę i metioninę.

Właściwości prozdrowotne

Substancje bioaktywne zawarte w gryce, takie jak rutyna (ochraniająca tkanki roślinne przed promieniowaniem UV) wzmacniają naczynia krwionośne, obniżają ciśnienie krwi, redukują ryzyko występowania miażdżycy oraz utrzymują niski poziom cukru. A występujące w niej fagopiryny zwiększają wrażliwość komórek na insulinę i pomagają zapobiegać cukrzycy. Liczne doświadczenia dowodzą, że białkowe ekstrakty z gryki mogą zostać wykorzystane jako dodatki do żywności o działaniu prozdrowotnym w profilaktyce takich schorzeń, jak: nadciśnienie, otyłość, zaparcia, alkoholizm, choroby nowotworowe, szczególnie jelita grubego, poprzez ograniczenie proliferacji komórek oraz raka sutka poprzez obniżanie poziomu estradiolu w surowicy krwi, a także mogą ograniczać formowanie się kamieni żółciowych w znacznie większym stopniu niż białkowe izolaty z nasion soi.
Prebiotyczne właściwości gryki – w badaniach przeprowadzonych na zwierzętach udowodniono, że w porównaniu do diety standardowej, dieta oparta o produkty gryczane powoduje wzrost bakterii kwasu mlekowego oraz zmniejszenie ilości patogennych szczepów bakterii (Enterobacteriaceae). Kwalifikuje to grykę do produktów o właściwościach prebiotycznych (stymulujących wzrost korzystnej mikroflory i poprawiających zdrowie).
Gryke można jeść w różnej postaci, nie tylko kaszy, ale np. chrupek, które sprawdzą się doskonale na śniadanie, drugie śniadanie czy po popołudniowym treningu jako uzupełnienie zużytych rezerw glikogenu, do wspomagania regeneracji układu nerwowego, odpornościowego i na lepszy sen.

Czy wiesz, że gryka to takie polskie „superfood” ?