5 powodów dlaczego warto wyeliminować cukier ze swojej diety:

  1. Cukier sprawią, że organizm staje się coraz bardziej zakwaszony, zakwaszenie to jeden z dwóch podstawowych warunków rozwoju nowotworów. Komórki nowotworowe giną w środowisku zasadowym a rozwijają się w zakwaszonym.
  2. Cukier przyczynia się do osłabienia organizmu, ponieważ organizm aby zneutralizować powstające zakwaszenie pobiera składniki mineralne zmagazynowane we włosach (włosy i skóra głowy z cebulkami są magazynem składników odżywczych), w kościach (głównie wapń)
  3. Cukier to jeden z najsilniejszych „immunosupresorów” czyli substancji, które sprawiają, że układ odpornościowy funkcjonuje coraz słabiej, coraz trudniej mu wywiązać się ze swoich podstawowych zadań, i dotyczy to w szczególności „komórkowej linii obrony”(limfocyty T, komórki NK), a tym samym przy rozregulowaniu w tym zakresie wzrasta ryzyko chorób autoimmunologicznych
  4. Cukier jest substancją pro-zapalną przyczyniającą się do rozwoju chorób układu krążenia takich jak np. Miażdżyca, która jest efektem stanów zapalnych ścian tętnic, a cukier jednym z podstawowych czynników zapalnych. To pośrednio, w odpowiedzi na stan zapalny spowodowany cukrem, powoduje wzrost poziomu cholesterolu.
  5. Cukier przyczynia się do podniesienia poziomu glukozy a w konsekwencji do cukrzycy. Podwyższony poziom glukozy oraz insuliny we krwi jest bardzo niekorzystny. Im więcej insuliny tym słabsza regeneracja organizmu (jest ona antagonistą hormonu wzrostu). Z tego też powodu nie należy spożywać pokarmów węglowodanowych wieczorem, bo właśnie w nocy (zwłaszcza między godziną 23 a 2) wydzielane są największe ilości hormonu wzrostu.