Kultura długowieczności

Kultura długowieczności

Kultura długowieczności – Na przestrzeni wieków medycyna naturalna Wschodu podzieliła się – ze względu na podstawy teorii filozoficznych  –  na dwa kierunki: medycynę naturalną chińsko–wietnamsko-koreańską oraz na medycynę naturalną hindusko-tybetańsko-mongolską. Każda z nich wnosi wartościowe aspekty do jakości ludzkiego życia i zachowania długowieczności.
Chiny i Wietnam są kolebką najstarszych i najbardziej ugruntowanych cywilizacji. Historia tych krajów jest spisywana w sposób nieprzerwany od wielu tysięcy lat. Wschodnia kultura dbałości o zdrowie określana jest także jako „kultura długowieczności” i uważa się, że odegrała istotną rolę w  rozwoju cywilizacji. Człowiek nie jest w stanie uciec przed nieuniknionymi etapami życia: narodzinami, rozwojem, starzeniem się i śmiercią. Możemy jednak wybrać drogę optymalnego rozwoju, zdrowego stylu życia, a także wykorzystania wiedzy dotyczącej diety, suplementacji oraz zapewnienia dobrego samopoczucia – w celu minimalizacji efektów starzenia. Przy takim wyborze pomocny nam będzie system medycyny dalekowschodniej mający fundament w zachowaniu równowagi Yin i Yang, zbilansowanej diecie, zdrowym stylu życia i założeniu, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. To koncepcje, które od zarania są szeroko stosowane przez osoby cieszące się dobrym zdrowiem, praktykujące tradycyjne metody ochrony zdrowia oparte na wschodnim systemie medycznym.

Naturalna medycyna wschodnia

Naturalna medycyna wschodnia to jeden z najstarszych systemów medycznych na świecie. Jest nie tylko metodą leczenia chorób, ale równocześnie jest znakomitą metodą profilaktyki zdrowotnej. Jej fundamenty stanowią twierdzenia, że: • podstawą zdrowia oraz właściwej terapii są m.in. harmonizowanie przepływów energii w narządach i całym organizmie, • człowiek powinien być postrzegany jako całość psychofizyczna w stałej relacji ze środowiskiem, • medycyna nie powinna zajmować się „jednostkami chorobowymi narządów”, lecz poszukiwać faktycznych przyczyn ich powstania, nieraz bardzo odległych w czasie, czego przykładem może być niedomagająca śledziona i występowanie hemoroidów.

Medycyna wschodu opiera się na precyzyjnej diagnostyce stanu pacjenta. m.in. na podstawie oceny jego pulsu, języka, oczu, skóry i warunków środowiskowych, w których żyje. Podstawą terapii są receptury ziołowe, odpowiedni sposób przygotowywania pożywienia i dieta stosowna dla danej osoby, pogody i pory roku. Stosuje różne techniki akupunktury i masażu oraz odgrywa ważną rolę w ruchu i właściwych ćwiczeniach. Chińska kultura długowieczności przykłada dużą wagę do ludzkiego umysłu. Starożytny filozof Lao Tze (ok. 600–470 p.n.e.)  w swej księdze „DAO DE JING” wysunął teorię, że zbyt dużo rozmów oraz nadmierne wahania stanu emocjonalnego mogą mieć szkodliwy wpływ na umysł i ciało.  Twierdził, że „Złość szkodzi wątrobie”, ”Ekscytacja szkodzi sercu”, ”Myślenie szkodzi śledzionie”, ”Żal szkodzi płucom” a ”Strach szkodzi nerkom”. Na podstawie tej teorii liczni specjaliści zajmujący się problemem długowieczności opracowali terapię umysłu, która polega na relaksacji, zmniejszeniu wahań nastrojów i wspieraniu rozwoju moralnego. Jest to typowo holistyczne podejście do kwestii równowagi naszego organizmu. Według najnowszych badań, wszędzie tam gdzie występuje długowieczność, wyraźnie zaznaczają się ślady obecności kultury i filozofii chińskiej oraz stosowania naturalnej medycyny wschodniej.

Badania i obserwacje dotyczące zwyczajów żywieniowych społeczeństw długowiecznych poczyniono m.in. wśród Chińczyków żyjących w Południowochińskich Górach. Ich długowieczność jest wręcz legendarna, bowiem wielu z nich żyje sporo ponad 100 lat i, co ciekawe, odznacza się aktywnością, witalnością oraz płodzi dzieci. Chińczycy to najdłużej żyjący ludzie na świecie. Rzadziej niż Polacy chorują na nowotwory, co przypisuje się ich menu zdominowanemu przez owoce, warzywa i ryby. Właściwa dieta jest ważnym elementem terapii i w wielu przypadkach jest to traktowane jako lekarstwo na równi z ziołami. Kobiety i mężczyźni dożywają tu średnio 81 lat. Oprócz diety prowadzą oni aktywny tryb życia, unikają stresów, dlatego też nie mają problemów z otyłością. Przypadki wylewów, zawałów, osteoporozy są niezwykłą rzadkością. Naukowo stwierdzono, że 15% zdrowia człowiek dziedziczy od rodziców, 15% mogą przywrócić lekarze, natomiast 70% uzależnione jest od jego trybu życia. Ponadto stosowanie naturalnych terapii i ziół o właściwościach leczniczych skutecznie zabezpiecza organizm ludzki przed chorobami i ich następstwami.

Niewątpliwie wiele zasług w walce z chorobami ma cywilizacyjny postęp naukowy tworzący medycynę zachodnią. W dobie zagrożeń wyniszczającymi epidemiami, chorobami zakaźnymi oraz wieloma innymi chorobami, niejednokrotnie cywilizacyjnymi, swoim postępem zapewnia nam możliwość przetrwania. Jednak i ona, poszukując nowych form leczenia, coraz częściej posiłkuje się metodami tradycyjnej medycyny wschodniej. Już teraz medycyna zachodnia w znacznym stopniu korzysta z ziół chińskich, a współczesna naukowa biochemia i farmakologia opiera się na nich już w ok. 60%.

Tradycyjna medycyna dalekowschodnia jest doskonałym remedium na wiele chorób. W bardzo wielu przypadkach jej fachowe i całościowe stosowanie może być bardzo skuteczną metodą profilaktyki i leczenia. Nie bez znaczenia jest również szybkość zdiagnozowania choroby, na co niewątpliwy wpływ ma rozległa wiedza, która jest jej integralną częścią. Stosowanie naturalnej medycyny wschodniej i jej filozofii w zakresie profilaktyki, dietetyki, zdrowego stylu życia oraz leczenia chorób daje gwarancję zachowania naszej kondycji fizycznej i umysłowej do późnych lat!

Opracowanie: HEMOREND Polska. Wyłączny przedstawiciel w Polsce naturalnego i skutecznego środka na hemoroidy „HEMOREND”, wyprodukowanego na bazie sprawdzonej, tradycyjnej receptury wschodniej.